İngilizce Öğrenirken Asla Yapmamanız Gerekenler

 

İngilizce öğrenirken sürekli olarak pratik yapmanız gerektiğini, eğer yapmazsanız İngilizcenin hızla sizi terk edeceğini, boş zamanlarınızı İngilizce aktivitelerle doldurmanız gerektiğini biliyorsunuz. Yapmanız gereken tüm eylemleri yerine getirirken bir yandan da dikkatli olmanız ve farkında olmadan gerilemenizi sağlayacak şeylerden kaçınmalısınız. İşte İngilizce öğrenirken asla yapmamanız gereken şeyler.

Yabancı arkadaşlar

İngilizce öğrenmek için yurt dışında bir dil okulunu tercih ettiyseniz, arkadaşlarınızı seçerken çok dikkatli davranmanız gerekir. Başka ülkelerden gelen ve ana dilinizi bilmeyen arkadaşlar sizin sürekli İngilizce konuşmanızı sağlayacaklar ve bu sayede de İngilizcenizi hızla geliştireceksiniz. Ama eğer ana dilinizi konuşan arkadaşlar edinirseniz, mutlaka kolaya kaçmayı tercih edecek ve en eğlenceli İngilizce pratik yapma imkanını elinizden kaçıracaksınız.

Hata yapmaktan korkmayın

İngilizce öğrenirken hata yapmaktan korkmak, araba kullanmak için arabaya binip kontağı çevirmemekle eş değer. İngilizceyi öğrenmek, akıcı bir şekilde konuşmak için eğitmenleriniz ve danışmanlarınızla her durumu paylaşmalı ve hata yapma korkunuzu yenmek için çok hızlı bir şekilde hareket geçmelisiniz. Vakit kaybını, stresi ve moral bozukluğunu ortadan kaldırıp, konuştukça artacak İngilizce öğrenme motivasyonunuza kavuşmalısınız.

Seviyeniz yüzünden özür dilemeyin

İngilizce konuşurken “İngilizcemin kusuruna bakmayın” diyorsanız en büyük hatalardan birini yapıyorsunuz demektir. Bu durumda olduğunuz seviyeyi kabullenip, asla ilerleme kaydetmeme işaretleri bulunuyor. Eğer karşınızdaki insan, İngilizcenizden rahatsız oluyorsa büyük ihtimalle iyi bir insan değildir. Çünkü kimse karşısındakinin İngilizcesinden dolayı rahatsızlık duymaz. Sizi anlamakta güçlük çekiyorlarsa da bunu kibarlıkla belirtebilir ve size yardımcı olmaya çalışırlar. Bu yüzden lafa özür dileyerek başlamamanız, İngilizce öğrenme sürecinizde büyük önem taşıyor.

Kendinize kızmayın

İngilizce öğrenen herkes, bir dönemde sürekli olarak kendini ifade etmek isteyecek fakat bir türlü doğru yolu bulamayacaktır. Bunun asla sizin kapasiteniz veya zekanızla ilgisi olmadığını bilmeniz gerekiyor. İngilizce eğitiminin en doğal süreçlerinden birini yaşadığınızı kendinize hatırlatarak hareket edin. Aklınıza o an gelmeyecek kalıbı çalıştıktan sonra asla unutmayacaksınız. Bu şekilde 1-2 ay ciddi şekilde çalışarak ilerledikten sonra bu sorun da tamamen ortadan kalkacaktır. Kendinizi doğru ifade edemediğinizi düşünerek, kendinize kızmanız sadece İngilizce öğrenme motivasyonunuzu düşürecektir. Bu yüzden asla yapmamalısınız!

Kaynak: http://www.ihistanbul.com.tr/ingilizce-ogrenirken-asla-yapmamaniz-gerekenler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir